Skip to content
Search
Search
Close this search box.

נחל חיק למחצבות קדומים - הר הכרמל

בחלקו המערבי של הר הכרמל עובר נחל חיק, נחל אכזב שמתחיל את דרכו בעספיא, עובר דרך בקעת אלון אל נחל אלון. נחל חיק מציע מסלול קווי ולכן הוא מצריך הקפצת רכבים לנקודת סיום. הוא יורד בין מפלי סלעים, ירידה ביתדות והליכה בבקעה געשית ירוקה מדהימה במיוחד בעונת הפריחה. אורכו המלא של המסלול כ 5 ק”מ והוא מוגדר ברמת קושי בינוני עד קשה לכן הוא מתאים למשפחות מטיבות לכת שאוהבות אתגרים.

המסלול מתחיל את דרכו בכניסה הצפונית של הכפר הדרוזי עוספיה, השביל מסומן בסימון שבילים ירוק והוא חלק משביל ישראל, לכן תפגשו פה גם את הסימון לבן כחול כתום. לאחר כקילומטר צעידה נגיע אל עין חיק – מעיין שמימיו זורמים אל בריכה עמוקה אך הגישה אליה לא אפשרית בגלל צמחייה רבה. מכין חיק הירידה מתחילה להיות תלולה יותר לכן אם אתם עם ילדים שמרו עליהם.

מכאן ישנה ירידה בתוך תוואי נחל מוצל, קניוני ומדרגות סלע. בחלק מקטע זה ישנו מעקה לטובת בטיחות המטיילים בקטע התלול. לאחר הליכה של כ 1.6 ק”מ נגיע אל בקעת אלון ונצא מהערוץ התלול. נמשיך ללכת עם סימון שבילים ירוק ושביל ישראל ימינה. אם תגיעו לכאן בתקופת הפריחה תוכלו להנות מהמראה הקסום של הכרמל פורח בשלל כלניות בדיוק באיזור זה.

לאחר הליכה של כ 300 מטרים נגיע אל צומת שבילים ירוק, שחור ושביל ישראל. בשלב זה נמשיך עם הירוק ישר ולא נפנה עם שביל ישראל וסימון השחור אשר פונים שמאלה. נמשיך לצעוד עוד כ 600 מטרים על לצומת שבילים ירוק כחול – גם כאן נמשיך ישר עם הירוק. מכאן נצעד כ 1.1 ק”מ שיובילו אותנו בהליכה על תוואי נחל אורן בדרך סלעית ומוצלת ועד מהרה נגיע אל עין אלון. עין אלון הוא מעיין שזורם אל בריכה רדודה ולצידו מבנה שאיבה שיצא משימוש ממזמן.

חשוב לציין כי לא תמיד הבריכה מלאה במים. מכאן נותרו לנו עוד כ 800 מטרים עד לסיום המסלול –  נמשיך את המסלול על תוואי נחל אורן, בסימון שבילים ירוק, בדרך עפר רחבה וחשופה לשמש עד להגעה לרכב שממתין לנו בסיום המסלול לצד מחצבות קדומים. כדי להגיע לתחילת המסלול תוכלו ללחוץ כאן לנקודת וויז. כדי להגיע לסוף המסלול תוכלו ללחוץ כאן לנקודת וויז.

אם תרצו להמשיך לטייל באיזור:

מצפור דוד אייזן בפארק הכרמל – במדרונות הצפון-מזרחיים של פארק הכרמל בסמוך ליישוב עוספיה ישנו אתר הנצחה למלחמת ההתשה, מקום מיוחד מאוד עם נוף מרהיב – מצפור דוד אייזן. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

קרן הכרמל – מנזר המוחרקה – בסמוך לישוב דלית אל כרמל נמצאת פסגרת קרן הכרמל שנמצאת בגובה של 474 מטר מעל פני הים. אם אתם מחפשים נקודת תצפית עוצרת נשימה וטיול דתות קצר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול בחורשת הארבעים ומצוקי הארבעים – טיול אל חורשת הארבעים בפארק הכרמל עובר לאורך מצוקי הכרמל וממנו נשקף נוף רחב ומרשים מאוד. טיול משפחתי מושלם עם נופים והמון פריחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

דרך הדורות וחניון הכלניות – פארק הכרמל הוא אחד האתרים המבוקשים ביותר לטיול עם המשפחה. בכל עונות השנה מגיעים לכאן מטיילים מכל הארץ כדי ליהנות מהשפע והיופי של המקום הזה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

הצניר בנחל כלח – שוויצריה הקטנה פארק הכרמל – את הטיול שלנו הפעם החלטנו לעשות בנחל כלח אל הצניר המדהים שנמצא בתוך שוויצריה הקטנה בחלקו הצפוני של הר הכרמל. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

יער קרן הכרמל – שביל המערות וחורבת חרמש – אל יער קרן הכרמל הגענו ממש לאחר הגשמים. שביל המערות, חורבת חרמש, הפריחה הצבעונית בדיוק החלה, הרייח של טיול בתוך יער רטוב והנוף מכאן עוצר נשימה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול לחורבת רקית ותצפית הר שוקף – בלב הר הכרמל תוכלו למצוא מגוון רחב של מסלולים בדרגות קושי שונות, אחד המסלול שפחות מוכרים הוא מהאתר הארכאולוגי חורבת רקית עד להר שוקף. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רכס אצבע ומערת אצבע בפארק הכרמל – בצידו המערבי של הכרמל תוכלו למצוא מסלול בשילוב נוף, טיול יער בתוך חורש אורנים וטיפוס אל ההר הירוק כל ימות השנה אל רכס אצבע ומערת אצבע. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע וגן לאומי חוף שקמונה – בשמורת טבע ימית וגן לאומי חוף שקמונה יש מגוון של בתי גידול חופיים וימיים. מפרצים סלעיים וחוליים, טבלאות גידוד, בריכות שפל ושפכי נחלים. לאורך כל רצועת החוף בנו טיילת ופארק שמתחיל מהמכון לחקר ימים ואגמים בשקמונה ועד לטיילת הכט. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל שיח – נחל שיח הוא פנינת טבע בלב העיר של חיפה. מדובר במסלול הליכה ציורי שיש בו הכל: פריחה ועצי פרי, מי מעיינות לשחיה, נוף קסום ואפילו קצת ארכיאולוגיה. לא להאמין שכל הטבע הזה נמצא ממש לצד העיר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין קדם – הוא מעיין מיוחד. קודם כל כי מדובר באחד המקומות הפחות מוכרים ולכן הוא שומר על האוטנטיות והאווירה בטיול הזה היא קסומה ופסטורלית. המעיין נמצא במזרח העיר טירת הכרמל. המסלול אליו מהווה יציאה חדה מן העיר אל הטבע ובכך גם הקסם שבו, מסלול עם נופים מדהימים של הים וההרים סביב חיפה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע חי בר – החי בר כרמל היא שמורה לגידול בעלי חיים שנתונים בסכנת הכחדה או כאלה שכבר נכחדו מהאזור. רשות הטבע והגנים עושה כל מאמץ בשביל להחזיר את החיות לטבע. מגדלים כאן את החיות, מטפלים בהם וכשהם מספיק גדולים וחזקים מחזירים אותם אל המקום הטבעי שלהם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק הגשרים התלויים בנשר – במורדותיו הצפון-מזרחיים של הכרמל, בפאתי העיר נשר, נמצא פארק נשר. 275 דונם של עצי אורן וחורש ים תיכוני של עצי אורן ואלון. אחד מהפארקים המדהימים שיש לטייל בהם באיזור כשבמרכזו אטרקציה מיוחדת במינה של שני גשרים תלויים שעוברים מעל הואדי (לא מומלץ לפחדנים). למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.