נהריים ואי השלום – פוליטיקה, היסטוריה וטבע!

נהריים הוא אתר הנמצא בבקעת הירדן, ממש בגבול עם ממלכת ירדן. מצדו האחד זורם הירדן ומצדו האחר הירמוך. מדובר במקום בעל משמעות היסטורית-מדינית חשובה והנוף המשתקף ממנו הוא פשוט מדהים! תוכלו לצאת מכאן לטיול מודרך של כשעה ב"אי השלום" בשטחה של ממלכת ירדן. קפיצה קטנה לחו"ל ללא צורך בדרכון. 

מדובר בשטח אדמה אשר הוסכם להעבירו לריבונות ירדנית והוסכם שישראל תוכלו להמשיך לעבד את אדמתו, לפי הסכם השלום שנחתם בשנת 1994. תחום ביניים זה שנוצר זכה לשם "אי השלום". לצערנו מקרה אחד של הפרת שקט ארע במקום בשנת 1997 וגבה מספר קורבנות בעקבות חייל ירדני שהוצב באי ופתח בירי על קבוצת בנות שטיילה במקום. מלך ירדן ראה את המקרה בחומרה, גינה אותו ואף הגיע לנחם את משפחות הקורבנות. לפני היציאה אל הסיור תוכלו לראות את אנדרטת הפרחים המיוחדת שהוקמה במקום לזכר המקרה המצער. עדכון למטיילים: בשנת 2019 הוחזר השטח לשליטת ממלכת ירדן לאחר שתם הסכם של עשרות שנים. כל עוד לא יהיה שינוי, ניתן לצאת לטיול בשטח הישראלי בלבד.  

בטיול המודרך תכירו פרטים נוספים על האירוע. בנוסף תזכו לראות ולשמוע את סיפור תחנת החשמל המפורסמת של רוטנברג שממוקמת באי השלום ולראות תחנה עתיקה מאוד של רכבת העמק. והנופים הנשקפים מכאן הם חוויה בפני עצמה. בנוסף לסיור המודרך, יש אפשרות לטייל באופן רגלי (בשטח ישראל) בשביל הסכרים ההיסטוריים לאורך הירמוך. מדובר בטיול קליל ומעגלי באורך של כמה מאות מטרים. בעונת הגשמים תזכו לראות פה מפלים יפהפיים. בכניסה לאתר ישנו מצפה שבנתה קק"ל ממנו תוכלו להשקיף על אי השלום ועל האזור כולו. בסיום תוכלו לשבת בספסלי הפיקניק הרבים שמפוזרים במקום. ישנו קיוסק בו תוכלו לקנות שתיה ועמדת פיתה דרוזית טעימה! אנחנו מאוד אהבנו את המקום ואת האופן שבו הוא משלב תצפיות טבע וחוויה לימודית.

מבחינת נגישות: בסיור המודרך אין הליכה אלא בעיקר עליה-ירידה מהאוטובוס בשתי תחנות שונות. בשביל הסכרים, המסלול קליל אבל כולל עליה וירידה במדרגות. לכן לא כדאי לעשות את הטיולים עם עגלה, עדיף מנשא. תינוק שהולך מעט יכול בלי שניהם.  החל מתאריך 10/11/2019 לא יהיה ניתן להיכנס לשטח ירדן, ניתן לטייל רק בצד הישראלי.  *יש לציין כי על פי החלטתו של מלך ירדן בחודש נובמבר 2019 שטח זה עבר לשליטה מלאה של ממלכת ירדן. זאת בעקבות סיום ההסכם שתם לאחר 25 שנה.

מקומות נוספים שנמליץ לבקר בהם אם אתם באיזור:

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

Booking.com