מסלול לחורבת רקית ותצפית הר שוקף – גן לאומי פארק הכרמל

בלב הר הכרמל תוכלו למצוא מגוון רחב של מסלולים בדרגות קושי שונות, אחד המסלול שפחות מוכרים הוא מהאתר הארכאולוגי חורבת רקית עד להר שוקף, מסלול קווי שאורכו סביב 1.5 ק"מ. משם ישנה תצפית עוצרת נשימה כמעט על כל הר הכרמל והסביבה. לפני שנפרט על המסלול חשוב לציין שאם אתם מגיעים עם ילדים קחו בחשבון שהעליה אל התצפית יכולה להיות מעט מאתגרת בשבילם. 

את המסלול שלנו אנחנו נתחיל מחניון רקית של רשות הטבע והגנים שמשמש גם כאתר קמפינג נהדר. מתוך חניון רקית בסמוך למבנה השירותים וספסלי הפיקניק יוצא מסלול בסימון שבילים ירוק שבמהלכה לאחר מספר דקות של צעידה הופך לסימון שבילים אדום. בהליכה קלה של מספר דקות בודדות בשביל נוח להליכה, תוכלו להגיע מהחניון אל חורבת רקית. חורבת רקית היא אתר ארכאולוגי, במקום נמצאו שרידים של ישוב מהתקופה הרומית-ביזנטית והערבית הקדומה. חלק מהשרידים שנמצאו הם: שרידי מבנים, בריכת אגירה מכוסה עפר ולידה אבן שוקת שבורה, בית בד, גת ומערת קבורה חצובה בסלע.

מערת הקבורה מרשימה מאוד, מבוא חצוב באורך 8.2 מ' מוביל לפתח המערה. מעל לפתח אפשר לראות מסגרת בצורת טבלת אזניים ובה רוזטה ומשני צדי הפתח חקוקות רוזטות דומות. רוזטה הוא עיטור על האבן דמוי ורד. מעל למסגרת חקוקה כתובת ביוונית: Mareinovin Ihmion פרוש המשפט: האחוזה של מרינוס. כשאנחנו ביקרנו כאן הכניסה למערה והמערה עצמה הייתה מוצפת ממי גשמים לכן לא יכלנו לבקר בתוך המערה, אך מספר שבתוך המערה ישנו חדש מרובע קטן ובתוכו חדרי קבורה.

לאחר סיום הביקור שלנו בחורבת רקית נוכל להמשיך עם סימון שבילים אדום בערך קילומטר בטיפוס אל עבר הר שוקף. למעשה הר שוקף בו יש את הנקודה הגבוהה ביותר של הכרמל – 497 מטר מעל פני הים. מפסגת ההר ניתן לקבל תצפית מדהימה בצד המערבי את קו החוף באיזור עתלית בצד המזרחי את דלית אל כרמל ועספיא ובימים עם ראות טובה לכיוון דרום תוכלו לראות גם את ארובות חדרה. אם תגיעו לכאן בעונת הפריחה תוכלו למצוא בדרך את אירוס הסרגל, כרכומים, עצי אורן ועוד… מכאן נוכל לחזור באותה הדרך חזרה אל הרכב שלנו.

כמה דברים נוספים שחשוב להזכיר: חניון רקית משמש גם לחניון לילה ובו עובר גם שביל ישראל. יש כאן מספר גדול של שולחנות פיקניק וזה חניון נהדר לעצירת פיקניק לאחר הטיול או לפניו. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז "חניון רקית", לבאים מכביש החוף מאיזור דרום יש לפנות במחלף עתלית מזרחה, לאחר נסיעה של 1.4 ק"מ תגיעו לצומת בה תפנו שמאלה, המשיכו ישר כ 4 ק"מ ואז פנו ימינה יחד עם השילוט שבמקום. לאחר נסיעה של 2.2 ק"מ הגעתם אל החניון. לבאים מהצפון מכביש 4, בצומת מת"מ יש להמשיך ישר, לאחר נסיעה של 8.6 ק"מ פנו שמאלה לכיוון פארק הכרמל המשיכו ישר כ 4 ק"מ ואז פנו ימינה יחד עם השילוט שבמקום. לאחר נסיעה של 2.2 ק"מ הגעתם אל החניון.

אם תרצו להמשיך לטייל באיזור:

מדעטק חיפה – מדעטק חיפה נמצא בלב שכונת הדר והוא שוכן במתחם ההיסטורי של הטכניון. מבנה מרשים מוקף עצי דקל ובו תערוכות מתחלפות בנושא מדע, טכנולגיה וחלל. חוויה אדירה עם הילדים מתאים לכל הגילאים! למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רכס אצבע ומערת אצבע בפארק הכרמל – בצידו המערבי של הכרמל תוכלו למצוא מסלול בשילוב נוף, טיול יער בתוך חורש אורנים וטיפוס אל ההר הירוק כל ימות השנה אל רכס אצבע ומערת אצבע. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע וגן לאומי חוף שקמונה – בשמורת טבע ימית וגן לאומי חוף שקמונה יש מגוון של בתי גידול חופיים וימיים. מפרצים סלעיים וחוליים, טבלאות גידוד, בריכות שפל ושפכי נחלים. לאורך כל רצועת החוף בנו טיילת ופארק שמתחיל מהמכון לחקר ימים ואגמים בשקמונה ועד לטיילת הכט. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

משתלת הפרפרים בחוף הכרמל – בין זיכרון יעקב לעתלית, ממש בצומת מיר"ב שבחוף הכרמל תוכלו למצוא אטרקציה קצת שונה שמתאימה לכל המשפחה – משתלת הפרפרים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל שיח – נחל שיח הוא פנינת טבע בלב העיר של חיפה. מדובר במסלול הליכה ציורי שיש בו הכל: פריחה ועצי פרי, מי מעיינות לשחיה, נוף קסום ואפילו קצת ארכיאולוגיה. לא להאמין שכל הטבע הזה נמצא ממש לצד העיר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין קדם – הוא מעיין מיוחד. קודם כל כי מדובר באחד המקומות הפחות מוכרים ולכן הוא שומר על האוטנטיות והאווירה בטיול הזה היא קסומה ופסטורלית. המעיין נמצא במזרח העיר טירת הכרמל. המסלול אליו מהווה יציאה חדה מן העיר אל הטבע ובכך גם הקסם שבו, מסלול עם נופים מדהימים של הים וההרים סביב חיפה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע חי בר – החי בר כרמל היא שמורה לגידול בעלי חיים שנתונים בסכנת הכחדה או כאלה שכבר נכחדו מהאזור. רשות הטבע והגנים עושה כל מאמץ בשביל להחזיר את החיות לטבע. מגדלים כאן את החיות, מטפלים בהם וכשהם מספיק גדולים וחזקים מחזירים אותם אל המקום הטבעי שלהם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק הגשרים התלויים בנשר – במורדותיו הצפון-מזרחיים של הכרמל, בפאתי העיר נשר, נמצא פארק נשר. 275 דונם של עצי אורן וחורש ים תיכוני של עצי אורן ואלון. אחד מהפארקים המדהימים שיש לטייל בהם באיזור כשבמרכזו אטרקציה מיוחדת במינה של שני גשרים תלויים שעוברים מעל הואדי (לא מומלץ לפחדנים). למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע חרבת קרתא – בכניסה לעתלית תוכלו להגיע אל מסלול קצר וקליל על רכס כורכר המשלב תצפית פנורמית נהדרת על כל האיזור, אורוות חצובות ובתקופת הפריחה אפשר למצוא פה מגוון רחב של צבעי פריחה משגעת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע נחל תנינים – טיול בין נופי טבע והיסטוריה ביחד. נחל תנינים הוא נחל איתן ויש בו מים בכל ימות השנה. המסלול עובר לצידו של הנחל ובמהלכו נפגוש עתיקות. לפרטים מלאים על המקום לחצו כאן.

שמורת הטבע חוף דור הבונים – רצועת חוף דור או בשמה הנוסף הבונים היא מבין רצועות החוף היפות שיש לנו בישראל. תחילה נציין כי יש המון מטיילים הקוראים לחופים כאן חופי טנטורה אז אם שמעתם את השם הזה מתכוונים לאותו איזור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין אלון – בלב יערות הכרמל, בין העצים במקום הכי רגוע שיש תוכלו למצוא את עין אלון.  מעיין עין אלון הוא חלק מנחל אורן, המים נובעים מתוך הסלע ונאספים אל בריכה רדודה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל כלח בשוויצריה הקטנה – בנחל כלח שנמצא בתוך שוויצריה הקטנה בחלקו הצפוני של הר הכרמל ישנו מסלול מקסים. למה שוויצריה הקטנה? כי הנוף כאן עוצר נשימה ומזג האוויר כאן נעים לאורך רוב חודשי השנה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

Booking.com