Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מסלול המבצר האחרון בארץ ישראל - פארק הכרמל

השנה היא שנת 1942 בתקופת השלטון המנדט הבריטי, שיא ימי מלחמת העולם השנייה. על מנת להבטיח הגנה הבריטים יזמו את תוכנית המבצר האחרון לארץ ישראל להגנת מפני פלישה אפשרית של הגרמנים מכיוון צפון. התוכנית התבססה על בניית מתחמים ובהם יש בונקרים, תעלות קשר, מכשולים נגד טנקים, עמדות ארטילריה וכל זה בעזרת המשכול ההררי הטבעי שנע בין הרי הכרמל, הגלבוע ומדרונות בקעת הירדן. בסופו של דבר מעולם לא מומשה התוכנית בשל נסיגה של הכוחות הגרמנים.

בלב פארק הכרמל תוכלו לצאת למסלול המבצר האחרון בארץ ישראל – ברחבי פארק הכרמל ניתן לצפות בלא מעט בונקרים ותעלות קשר שהם למעשה השרידים לתכנית הבריטים. המסלול יוצא מחניון יום המבצר האחרון והוא מסתיים בכביש גישה לחי בר, מדובר על מסלול קווי ולכן יש צורך בהקפצת רכבים, אורכו קילומטר אחד בלבד והוא בסימון שבילים שחור.

בתחילת המסלול בחניון היום תוכלו למצוא לא מעט ספסלי פיקניק למי מכם שרוצה לעשות עצירה לפני הטיול. למי מכם שמגיע עם רכב אחד יכול להפוך את המסלול למעגלי ולחזור בהליכה על הכביש גישה החוזר אל חניון היום. המסלול המעגלי אורכו 2.5 ק”מ חלקו הראשון מסומן בסימון שבילים שחור וחלקו החזור דרך כביש הגישה. שימו לב כי כביש הגישה צר ועליו נוסעות מכוניות לכו בזהירות! כדי להתחיל את המסלול תוכלו לרשום בויז: חניון יום המבצר האחרון פארק הכרמל. אם אתם עם 2 רכבים את הרכב השני מחנים בוויז: חניון שוויצריה הקטנה (בסמוך לחניון הכלניות).

אם תרצו להמשיך לטייל באיזור:

הצניר בנחל כלח – שוויצריה הקטנה פארק הכרמל  – הטיול שלנו הפעם החלטנו לעשות בנחל כלח אל הצניר המדהים שנמצא בתוך שוויצריה הקטנה בחלקו הצפוני של הר הכרמל. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול סובב חוות משמר הכרמל –  מבין המסלולים הקלים כזה שמתאים לכל המשפחה והוא עובר בין אגם, עתיקות, מחצבות קדומים, מערות קבורה ועוד. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מצפור דוד אייזן בפארק הכרמל – במדרונות הצפון-מזרחיים של פארק הכרמל בסמוך ליישוב עוספיה ישנו אתר הנצחה למלחמת ההתשה, מקום מיוחד מאוד עם נוף מרהיב – מצפור דוד אייזן. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

קרן הכרמל – מנזר המוחרקה – בסמוך לישוב דלית אל כרמל נמצאת פסגרת קרן הכרמל שנמצאת בגובה של 474 מטר מעל פני הים. אם אתם מחפשים נקודת תצפית עוצרת נשימה וטיול דתות קצר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול בחורשת הארבעים ומצוקי הארבעים – טיול אל חורשת הארבעים בפארק הכרמל עובר לאורך מצוקי הכרמל וממנו נשקף נוף רחב ומרשים מאוד. טיול משפחתי מושלם עם נופים והמון פריחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

דרך הדורות וחניון הכלניות – פארק הכרמל הוא אחד האתרים המבוקשים ביותר לטיול עם המשפחה. בכל עונות השנה מגיעים לכאן מטיילים מכל הארץ כדי ליהנות מהשפע והיופי של המקום הזה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

יער קרן הכרמל – שביל המערות וחורבת חרמש – אל יער קרן הכרמל הגענו ממש לאחר הגשמים. שביל המערות, חורבת חרמש, הפריחה הצבעונית בדיוק החלה, הרייח של טיול בתוך יער רטוב והנוף מכאן עוצר נשימה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול לחורבת רקית ותצפית הר שוקף – בלב הר הכרמל תוכלו למצוא מגוון רחב של מסלולים בדרגות קושי שונות, אחד המסלול שפחות מוכרים הוא מהאתר הארכאולוגי חורבת רקית עד להר שוקף. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רכס אצבע ומערת אצבע בפארק הכרמל – בצידו המערבי של הכרמל תוכלו למצוא מסלול בשילוב נוף, טיול יער בתוך חורש אורנים וטיפוס אל ההר הירוק כל ימות השנה אל רכס אצבע ומערת אצבע. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין קדם – הוא מעיין מיוחד. קודם כל כי מדובר באחד המקומות הפחות מוכרים ולכן הוא שומר על האוטנטיות והאווירה בטיול הזה היא קסומה ופסטורלית. המעיין נמצא במזרח העיר טירת הכרמל. המסלול אליו מהווה יציאה חדה מן העיר אל הטבע ובכך גם הקסם שבו, מסלול עם נופים מדהימים של הים וההרים סביב חיפה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע חי בר – החי בר כרמל היא שמורה לגידול בעלי חיים שנתונים בסכנת הכחדה או כאלה שכבר נכחדו מהאזור. רשות הטבע והגנים עושה כל מאמץ בשביל להחזיר את החיות לטבע. מגדלים כאן את החיות, מטפלים בהם וכשהם מספיק גדולים וחזקים מחזירים אותם אל המקום הטבעי שלהם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק הגשרים התלויים בנשר – במורדותיו הצפון-מזרחיים של הכרמל, בפאתי העיר נשר, נמצא פארק נשר. 275 דונם של עצי אורן וחורש ים תיכוני של עצי אורן ואלון. אחד מהפארקים המדהימים שיש לטייל בהם באיזור כשבמרכזו אטרקציה מיוחדת במינה של שני גשרים תלויים שעוברים מעל הואדי (לא מומלץ לפחדנים). למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.