Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טיול מעגלי בסטף למשפחות

הר איתן הוא חלק מהרי ירושלים והוא נמצא לא רחוק מכביש 1, בצידו המזרחי של הר איתן תוכלו להגיע אל מעיינות הסטף. יש כאן כמה מסלולי טיול ברמות קושי שונות כאן נפרט עליהם וגם על המסלול המתאים למשפחות. במהלך המסלול פוגשים מעיינות וגם ב 2 ניקבות שניתן לזחול בתוכן והן אטרקציה נהדרת לילדים – אל תשכחו להביא פנסים. 

מסלול מעגלי קצר במעיינות הסטף

המסלול המעגלי הקצר אורכו כקילומטר אחד, הוא מתאים למשפחות והוא מעגלי. הטיול שלנו מתחיל מהחניה התיכונה של הסטף, מכאן ישנו שביל קצר לפי השילוט המוביל אותנו במהרה אל עין סטף. עין סטף הוא המעיין הראשי בין מעיינות הסטף. מכאן המים נובעים מתוך ניקבה קצרצרה אליה ניתן להיכנס ולזחול במים רדודים, אטרקציה אדירה לילדים – לא לשכוח פנסים. המים תחילה נובעים אל תוך בריכה רדודה בתוך המערה וממנה זורמים בנקבה עד שיוצאים ונאגרים אל תוך בריכה קטנה ורדודה מחוץ למבנה. מכאן ממשיכים המים וזורמים לבריכת איגום גדולה ועמוקה שהרחצה בה אסורה. אל תתפלאו אם תראו כאן מטיילים קופצים אל הבריכה למרות שאסור לשחות בה. 

לאורך כל הטיול תוכלו לתצפת לכיוון המדרון מטה שם עובר נחל שורק. מי המעיינות הנובעים כאן משקים את המדרגות החקלאיות או בשמם הנוסף – טראסות. מעין סטף אנחנו ממשיכים בהליכה בין הטראסות, נפגוש את סימון השבילים של שביל ישראל כאשר לאורך כל הדרך יש שילוט המכוון אותנו אל היעד הבא: עין ביכורה. עין ביכורה הוא המעיין השני שיש במעיינות הסטף, גם כאן ישנה ניקבה אליה ניתן להיכנס אך היא הרבה יותר חשוכה מאשר הניקבה בעין סטף מה שאומר שבלי פנס לא תוכלו לצלוח אותה. הנקבה בעין ביכורה גבוהה יותר מעין סטף לכן ניתן ללכת כאן כמעט בעמידה ולא בזחילה. הניקבה כאן מובילה אל חלל גדול שם הנביעה נמצאת ומכאן חוזרים באותה הדרך חזרה. מעין ביכורה נתחיל לצעוד באותה הדרך שתוביל אותנו בצורה מעגלי חזרה לעין סטף ומשם לרכב. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: “סטף שער תחתון”. לבאים מירושלים נוסעים בכביש 395 ובצומת סטף פונים לכיוון החניה העליונה. משם נוסעים לכיוון החניה התיכונה ומחנים את הרכב.

מה חשוב לדעת טרם יציאתכם למסלול?

  • צריך לקחת בחשבון שהמסלול הוא לא נגיש, כולל עליות וירידות (לא קשות מדי) במדרגות ולכן מומלץ להגיע לכאן עם נעליים נוחות להליכה
  • המסלול לא נגיש ולכן אם אתם מטיילים עם קטנים תגיעו לכאן עם מנשאים. 
  • לא לשכוח להביא פנסים כדי להיכנס עם הילדים יחד לנקבות בעין סטף ועין ביכורה. 
  • הרחצה במעיינות עין סטף ועין ביכורה אסורה.

מסלול מעגלי ארוך שביל הבעל ושביל הכפר במעיינות הסטף

המסלול מתחיל מהחניון העליון של מעיינות הסטף, הוא בדרגת קושי בינוני עד קשה ומתאים למשפחות מטיבות לכת, אורכו המלא כ 3.3 ק”מ. מהחניון העליות בצידו המזרחי יוצא מסלול בסימון שבילים ירוק. לאחר הליכה של כ 130 מטרים במגמת ירידה קלה מגיעים אל צומת סימון שבילים ירוק כחול, זכרו את השביל הכחול כי ממנו נחזור בסיום המסלול. מכאן אנחנו ממשיכים מטה עם הירוק עד מהרה נחצה בזהירות את כביש הגישה היורד מטה (זהירות רכבים נוסעים כאן) ונמשיך עם הירוק מטה, לאחר כ 70 מטרים נגיע אל פיצול שבילים נוסף כחול ירוק, כאן נמשיך מטה עם הירוק ונגיע אל “שביל הכפר”.

רגע לפני שנמשיך עם המסלול הירוק נפגוש גם את הסימון שבילים של שביל ישראל שעובר כאן וגם את סימון שבילים של שביל ירושלים. לאור העובדה ששביל ישראל לא עובר בתוך תחום העיר ירושלים, הוקם שביל מקומי שאורכו המלא כ 39 ק”מ והוא קיבל את שמו – שביל ירושלים. שביל ירושלים בתחילתו ובסופו מחובר לשביל ישראל כך שהוא מהווה השלמה לשביל ישראל שלא עובר בעיר הבירה שלנו. מכאן ממשיכים עם השביל הירוק ולאחר הליכה של כ 500 מטרים נגיע אל “פינת עופר”. לזכרו של סג”מ עופר סטרינסקי ז”ל שנפל בעת מילוי תפקידו בשנת 1988. מכאן ממשיך השביל ועד מהרה מגיעים אל אפשרות לסטות מעט מהדרך למעיינות סטף: לעין ביכורה ולהמשיך לעין סטף. לאחר כ 500 מטרים מגיעים אל פיצול שבילים ירוק כחול, כאן נפנה ימינה עם הכחול ולמעשה ניכנס אל “שביל הבעל”.

מכאן ממשיכים על השביל הכחול כ 500 מטרים עד להגעה לחורשת אלונים שזאת נקודה נהדרת לעשות בה עצירה רגע לפני הטיפוס שיוביל אותנו חזרה לרכבים. לאחר העצירה ממשיכים בשביל הכחול שיוביל אותנו במגמת עליה ולאחר כ 800 מטרים נגיע אל כביש הגישה אותו נחצה בזהירות. ממשיכים עם הכחול עוד כ 800 מטרים עד לפיצול שבילים כחול ירוק, כאן זה המקום בו התחלנו את המסלול. פנו שמאלה ועד מהרה תגיעו חזרה אל החניון העליון והרכב שלנו. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: “סטף – החניה העליונה”.

תרצו להמשיך לטייל באיזור?

שביל המטוס סובב איתנים – הר איתנים נמצא בהרי ירושלים ופסגתו מגיעה לגובה של 776 מטרים מעל פני הים. סביב ההר קק”ל פרצה שביל הליכה בשם “שביל המטוס”. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין קובי – פארק בגין – בהרי ירושלים יש לא מעט מעיינות, אחד המוכרים הוא עין קובי בפארק בגין. כל איזור פארק בגין מלא בשרידי בוסתנים, טרסות עתיקות והמון פינות חמד. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שביל המעיינות יער עמינדב – חרבת סעדים – בין המושב אבן ספיר לעמינדב שבהרי ירושלים ישנו מסלול ובו נובעים שישה מעיינות שלחלקם תוכלו להיכנס ולשחות ברוכים הבאים לשביל המעיינות ביער עמינדב. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי צובה – תל צובה פארק יצחק רבין – בגובה של 769 מטר מעל פני הים תוכלו לקבל נקודת תצפית מרשימה על הרי ירושלים לצד שרידי מבצר צלבני ושרידי יישוב מהתקופות השונות. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק עמק הצבאים – עמק הצבאים הוא אתר הטבע העירוני הגדול ביותר בישראל, העמק מקיף שטח של 250 דונם בלב העיר ירושלים. בפארק יש עדר של 30 צבאים שחי בו לאורך השנים, בנוסף יש כאן מגוון רחב של יונקים, ציפורים ועופות. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עיר דוד ונקבת השילוח – גן לאומי עיר דוד, שנמצא בעיר ירושלים, נחשב לאתר ארכיאולוגי פופולארי אליו מגיעים מיליוני מבקרים מהארץ ומהעולם כאן יש את עיר דוד ונקבת השילוח. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין לבן -אזור הרי ירושלים הוא עשיר במעיינות יפים ומרעננים. אחד המוכרים ביותר הוא עין לבן, וזה כנראה בגלל קרבתו לגן החיות התנכ”י המפורסם, ממש 2 דק’ נסיעה מהפארק. אם תגיעו בזמני חופשות או סופי שבוע, אתם כנראה ממש לא תהיו פה לבד. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אקווריום ישראל– אם אתם מחפשים אטרקציה לכל המשפחה, משהו מיוחד שלא תראו כמותו עוד במדינתנו קטנה ולא מבייש שום אטרקציה בינלאומית – זה המקום. בילוי מצוין במיוחד בימים החמים/קרים! התמחות האקווריום הוא בשימור בתי הגידול והסביבה הימית של ישראל – המטרה העיקרית –  שמירה על הטבע. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.
 
מערת הנטיפים – ליד בית שמש היא תופעת טבע מרשימה ויוצאת דופן שנוצרה במשך מיליוני שנים. טיול אל מעמקי המערה יגלה בפניכם עולם שלם שלא הכרתם. בסמוך לעיר בית שמש בלב יער ארצות הברית, בדרך נוף מפותלת נמצאת מערת הנטיפים, המוכרת גם בשמה מערת שורק, אחת מתופעות הטבע המיוחדות בעולם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.
 
מעיינות בירושלים – בפחות משעה נסיעה ממרכז הארץ מגיעים לאזור הרי ירושלים. אזור זה התברך בלא מעט נביעות ומעיינות קרירים ומיוחדים מאוד. הפעם נמליץ לכם על כמה מהמוכרים באזור שמומלץ בחום להגיע אליהם וליהנות משקט ההרים וכמובן אם אפשר לצרף לזה פק”ל קפה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.
 
שמורת הטבע נחל חלילים – נחל חלילים מספק לנו חוויה של טיול משפחתי וקליל בנוף מקסים. הטיול בנחל חלילים יוצא מבין השכונות של העיר מבשרת ציון. ממש בין הבתים ובצמוד לעיר הרועשת ישנה פיסת טבע פסטורלית ויפהפייה שמספקת לנו טיול בין נופים, פריחה, מערות חלילים מיוחדות ועוד, וכל זה  במסלול שמתאים לכל המשפחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.