Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גשר בנות יעקב

בדרך העולה לרמת הגולן מהגליל יש לא מעט גשרים, אחד מהם המוכר מבניהם הוא גשר בנות יעקב. הגשר נמצא על כביש 91 מעל נהר הירדן והוא לא גשר בנות יעקב המקורי. איזור גשר בנות יעקב הוא קודם כל אתר ארכיאולוגי שנמצאו בו שרידים עוד מהתקופה הפרהיסטורים אבל זה לא הדבר היחיד שמעניין לדעת על הגשר הזה. שנים רבות לאחר מכן בימי המנדט הבריטי הוא שימש כאחד מ12 הכניסות הרשמיות לארץ ישראל. ב 6/6/46 לוחמי ההגנה פוצצו את הגשר כחלק מ פעולת “ליל הגשרים” ובמקומו הוקם גשר ביילי – גשר עשוי מפלדה. שימו לב אין לעלות על הגשר!

לגשר תפקיד חשוב לאורך מלחמות ישראל: במלחמת העצמאות הסורים חצו אותו והצליחו לכבוש את המושבה משמר הירדן, במלחמת ששת הימים צה”ל חצה את הכביש ופעל בדרום רמת הגולן, במלחמת יום הכיפור כוחות סורים הצליחו להגיע עד לבית המכס העליון שנמצא מעל לגשר ונערכו כאן קרבות עזים. בשנת 2007 נפתח לצידו הגשר בטון עליו נוסעים כלי רכב היום והגשר לצידו חסום ועומד לשעת חירום לצורכי צה”ל. כיום מטיילים רבים עוצרים כאן מכמה סיבות: יש כאן תמיד דוכני אוכל דרוזי, מכאן ניתן לרדת בשביל לא מסומן לכיוון נהר הירדן ובתקופת החורף אפשר לקבל מכאן נקודת תצפית מרהיבה של שטפון על נהר הירדן.

מקור שם הגשר אינו ברור, יש לא מעט השערות אבל כן ניתן לומר שהשם מופיע במפת ז’אקוטן על שם פייר ז’אקוטן שחי בן השנים 1765-1827 והיה קרטוגרף שליווה את נפוליאון במסעו בארץ ישראל. למעשה המפות של ז’אקוטן הן הראשונות שבוצעו על ידי מכשירי מדידה. אם מעניין אתכם נושא במו של הגשר תוכלו לקרוא על זה כאן. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: גשר בנות יעקב.

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

הירדן ההררי ומצד עתרת – נהר הירדן הארוך זורם לו ברוב חלקי הארץ. הירדן ההררי הוא אחד החלקים המיוחדים והיפים של הנהר בהם תוכלו לבקר ולהנות מעוצמת הזרימה החזקה של הנהר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

חמאם בנות יעקב – מעיין קטן, אינטימי ולא כל כך מוכר למרות מיקומו הצמוד לרפטינג נהר הירדן. המים כאן צלולים ואם תסתכלו מספיק טוב תראו את הבועות. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

חורבת ירדה ועין ירדה נחל מחניים – נחל מחניים שאורכו סך הכל 13 ק”מ שמתחיל ביער ביריה ונשפך לנהר הירדן. יש המון פינות חמד אחת מהן היא חורבת ירדה ועין ירדה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי תל חצור  – הוא אתר מורשת עולמית המציג שרידים של עיר כנענית קדומה והוא נמצא באזור עמק החולה. מדובר בתל הגדול ביותר בארץ מבחינת שטחו ובתקופה הכנענית הייתה זו אחת הערים המאוכלסות ביותר בארץ ישראל – למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע נחל ראש פינה – הוא פנינת טבע מקסימה שנסתרת לה בתוך המושבה ראש פינה, ומספקת לנו אופציה נהדרת לטיול קל בטבע בנוף מקסים. שמורת הטבע נחל ראש פינה נמצאת בחלקה העליון של המושבה (מעט אחרי הכניסה לבית הקברות המקומי) ומשם יוצא מסלול הליכה שעובר לאורכו של הנחל הזורם בכל ימות השנה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן. 

עין אמפי עין איקליפטוס – בריכת מים ששמה ניתן לה כיוון שצורת האבנים שבונות אותה הן בצורת אמפיתאטרון ומנגד עצי האיקליפטוס שומרים על כל האיזור מוצללעוד מעיינות באיזור ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע החולה – היא שמורת הטבע הראשונה בישראל! היא מפורסמת בעיקר בשל סיפור ייבוש הביצות המפורסם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.