רכס אצבע ומערת אצבע בפארק הכרמל

בצידו המערבי של הכרמל תוכלו למצוא מסלול שלאורכו נוף לרצועת החוף ופריחה עונתית. טיול יער בתוך חורש אורנים וטיפוס אל ההר הירוק כל ימות השנה – ברוכים הבאים לרכס אצבע ומערת אצבע. יש כאן מספר מסלולים אפשריים עליהם נפרט בהמשך. כל מסלול הוא באורך שונה ובדרגת קושי אחרת. נספר רק שמהלך הדרך תפגשו גם סימון שבילים של שביל ישראל – תמיד כייף לפגוש אותו!

  • מסלול ראשון קצר וקווי – מסלול שכולל הליכה וחזרה באותה הדרך. מהחניה עד למערה וחזרה בסימון שבילים שחור.
  • מסלול שני ארוך, סביב 3 ק"מ ומעגלי – את המסלול הזה מומלץ להתחיל בחלקו הפנימי של חניון נחל אורן, לכיוון דרום, בסמוך לשער שלא מאפשר כניסה עם הרכב. המסלול בסימון שבילים שחור.

המסלול הראשון הוא מסלול קצר וקווי. המסלול הוא אמנם קצר אך הוא רובו בעליה (הדרך חזרה בירידה). העליה אינה קשה מדי והטיול במסלול מתאים למשפחות שמורגלות בטיולים והליכה. תחילת המסלול מחניון נחל אורן הנמצא בכניסה מכביש 4 שהוא החניון המערבי ביותר של יערות הכרמל. ממש בסמוך לכניסה הראשית אתם תוכלו להבחין בשלט של רשות הטבע והגנים ושם ניתן להחנות את הרכב ולהתחיל בהליכה לפי סימון שבילים שחור. תחילה נפגוש את הגשר שעובר מעל נחל אורן – לאחר הגשמים זו נקודה נהדרת לבוא לצפות בשיטפון של הנחל לכיוון זרימתו לים. לאחר שנעבור את הגשר נפגוש את השילוט שמסביר את כל אופציות המסלולים שיש כאן. מהנקודה הזו נמשיך עם המסלול השחור אל עבר המדרגות שמובילות אל המערה. בתחילת הטיפוס תעברו שער בקר מה שמצביע על כך שאולי תפגשו פרות בדרך. 159 מדרגות יובילו אתכם בדרך אל מבנה בטון גדול שממנו יש נוף יפהפה. המבנה הזה הוקם בתקופת המנדט הבריטי והוא לקח חלק במערך ההגנה על בסיס הצבא באיזור עתלית.

מכאן השביל ממשיך ללא מדרגות, בעליה יחסית נוחה, עד שתגיעו אל מערת האצבע. אל תתבלבלו מהמראה, פתח המערה נראה יחסית קטן אך המערה בתוכה גדולה ומרשימה מאוד. למי מכם שרוצה להיכנס אל המערה אנחנו נמליץ להגיע עם פנסים. המערה הזו היא מערה קארסטית, מה שאומר שהיא נוצרה על ידי המסת הסלע על ידי חומצה פחמתית. בחפירות שנעשו במקום נמצאו עלי אבן שונים וחלקי עצמות מהתקופה הפרהיסטורית המצביעים על כך שהמערה הייתה בשימוש של האדם הקדמון. 

המערה עצמה בנויה משלושה "חדרים". החדר הראשון החיצוני מואר, החדר השני חשוך ולכן מומלץ להיכנס אליו עם פנס והחדר השלישי סגור בגלל בעיות בטיחות – שימו לב יש שילוט במקום. ישנה אגדה מצחיקה שכדאי להכיר שניה לפני שאתם מבקרים כאן – האגדה מספרת על ענק שהתגורר באיזור והכניס את אצבעו למערה בחיפוש אחר דבש. הדבורים שהיו בתוך המערה עקצו אותה, והאצבע התנפחה ונתקעה במערה. כך נוצר חלל המערה בצורת אצבעו המנופחת של הענק. מכאן יש בפניכם אופציה של חזרה באותה הדרך בירידה שתוביל אתכם חזרה אל החניון  ולסיים את הטיול הקווי.

המסלול השני הוא מסלול ארוך ומעגלי. למי מכם שרוצה לעשות את המסלול הארוך שאורכו כ- 3 ק"מ נמליץ להתחיל בחלקו הפנימי של חניון נחל אורן, לכיוון דרום, בסמוך לשער שלא מאפשר כניסה עם הרכב. המסלול הוא שבילים שחור. תחילה הולכים בשביל רחב וחשוף לשמש עד שנתחיל לטפס במעלה ההר לאחר תחנת השאיבה של מקורות. בדרך תמצאו מגוון רחב של צמחייה כמו: אלון מצוי, עצי חרוב, אלה ארץ ישראלית וחורשת אורנים. לאחר סיום הטיפוס תוכלו להגיע לנקודת תצפית מרהיבה על כל אורך קו החוף – מחוף הכרמל, עתלית ובימים יפים רואים דרומה משם לכיוון קיסריה וחדרה. מכאן נמשיך בסימון שבילים שחור ונגיע אל מערת אצבע. מהמערה נמשיך בירידה כפי שמפורט מעלה (המסלול הראשון).

כמה דברים נוספים שחשוב להזכיר: חניון נחל אורן בסופי שבוע וחגים הוא בעלות והוא משמש גם לחניון לילה. יש כאן מספר גדול של שולחנות פיקניק תחת עצי הזית וזה חניון נהדר לעצירת פיקניק לאחר הטיול או לפניו. אם תגיעו לכאן בתקופת הסתיו תוכלו לפגוש את פריחת הסתווניות בכל חניון נחל אורן, אם תגיעו לכאן לאחר הגשמים תפגשו את הפטריות, הכרכומים והרקפות. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז "חניון נחל אורן", לבאים מכביש החוף מאיזור דרום יש לפנות במחלף עתלית מזרחה, לאחר נסיעה של 1.4 ק"מ תגיעו לצומת בה תפנו שמאלה ומיד לאחר הפניה קחו ימינה לכיוון פארק הכרמל ובית אורן. מרגע הפניה ישנה נסיעה של 600 מטרים ואז תראו את החניון בצד ימין שלכם. לבאים מהצפון מכביש 4, בצומת מת"מ יש להמשיך ישר, לאחר נסיעה של 8.6 ק"מ פנו שמאלה לכיוון פארק הכרמל ובית אורן.

אם תרצו להמשיך לטייל באיזור:

מדעטק חיפה – מדעטק חיפה נמצא בלב שכונת הדר והוא שוכן במתחם ההיסטורי של הטכניון. מבנה מרשים מוקף עצי דקל ובו תערוכות מתחלפות בנושא מדע, טכנולגיה וחלל. חוויה אדירה עם הילדים מתאים לכל הגילאים! למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

משתלת הפרפרים בחוף הכרמל – בין זיכרון יעקב לעתלית, ממש בצומת מיר"ב שבחוף הכרמל תוכלו למצוא אטרקציה קצת שונה שמתאימה לכל המשפחה – משתלת הפרפרים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול לחורבת רקית ותצפית הר שוקף – בלב הר הכרמל תוכלו למצוא מגוון רחב של מסלולים בדרגות קושי שונות, אחד המסלול שפחות מוכרים הוא מהאתר הארכאולוגי חורבת רקית עד להר שוקף. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע וגן לאומי חוף שקמונה – בשמורת טבע ימית וגן לאומי חוף שקמונה יש מגוון של בתי גידול חופיים וימיים. מפרצים סלעיים וחוליים, טבלאות גידוד, בריכות שפל ושפכי נחלים. לאורך כל רצועת החוף בנו טיילת ופארק שמתחיל מהמכון לחקר ימים ואגמים בשקמונה ועד לטיילת הכט. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל שיח – נחל שיח הוא פנינת טבע בלב העיר של חיפה. מדובר במסלול הליכה ציורי שיש בו הכל: פריחה ועצי פרי, מי מעיינות לשחיה, נוף קסום ואפילו קצת ארכיאולוגיה. לא להאמין שכל הטבע הזה נמצא ממש לצד העיר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין קדם – הוא מעיין מיוחד. קודם כל כי מדובר באחד המקומות הפחות מוכרים ולכן הוא שומר על האוטנטיות והאווירה בטיול הזה היא קסומה ופסטורלית. המעיין נמצא במזרח העיר טירת הכרמל. המסלול אליו מהווה יציאה חדה מן העיר אל הטבע ובכך גם הקסם שבו, מסלול עם נופים מדהימים של הים וההרים סביב חיפה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע חי בר – החי בר כרמל היא שמורה לגידול בעלי חיים שנתונים בסכנת הכחדה או כאלה שכבר נכחדו מהאזור. רשות הטבע והגנים עושה כל מאמץ בשביל להחזיר את החיות לטבע. מגדלים כאן את החיות, מטפלים בהם וכשהם מספיק גדולים וחזקים מחזירים אותם אל המקום הטבעי שלהם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק הגשרים התלויים בנשר – במורדותיו הצפון-מזרחיים של הכרמל, בפאתי העיר נשר, נמצא פארק נשר. 275 דונם של עצי אורן וחורש ים תיכוני של עצי אורן ואלון. אחד מהפארקים המדהימים שיש לטייל בהם באיזור כשבמרכזו אטרקציה מיוחדת במינה של שני גשרים תלויים שעוברים מעל הואדי (לא מומלץ לפחדנים). למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

קרן הכרמל "המוחרקה" – פסגת קרן הכרמל נמצאת בגובה של 474 מטר מעל פני הים. אם אתם מחפשים נקודת תצפית עוצרת נשימה וטיול דתות קצר, אל תפספסו את המקום הזה. לפרטים מלאים על המקום לחצו כאן.

שמורת הטבע חרבת קרתא – בכניסה לעתלית תוכלו להגיע אל מסלול קצר וקליל על רכס כורכר המשלב תצפית פנורמית נהדרת על כל האיזור, אורוות חצובות ובתקופת הפריחה אפשר למצוא פה מגוון רחב של צבעי פריחה משגעת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע נחל תנינים – טיול בין נופי טבע והיסטוריה ביחד. נחל תנינים הוא נחל איתן ויש בו מים בכל ימות השנה. המסלול עובר לצידו של הנחל ובמהלכו נפגוש עתיקות. לפרטים מלאים על המקום לחצו כאן.

שמורת הטבע חוף דור הבונים – רצועת חוף דור או בשמה הנוסף הבונים היא מבין רצועות החוף היפות שיש לנו בישראל. תחילה נציין כי יש המון מטיילים הקוראים לחופים כאן חופי טנטורה אז אם שמעתם את השם הזה מתכוונים לאותו איזור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין אלון – בלב יערות הכרמל, בין העצים במקום הכי רגוע שיש תוכלו למצוא את עין אלון.  מעיין עין אלון הוא חלק מנחל אורן, המים נובעים מתוך הסלע ונאספים אל בריכה רדודה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל כלח בשוויצריה הקטנה – בנחל כלח שנמצא בתוך שוויצריה הקטנה בחלקו הצפוני של הר הכרמל ישנו מסלול מקסים. למה שוויצריה הקטנה? כי הנוף כאן עוצר נשימה ומזג האוויר כאן נעים לאורך רוב חודשי השנה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

Booking.com