אוגוסט של כוכבים 2020 - מקומות לצפייה על כוכבים מצפון לדרום

אוגוסט הוא חודש הכוכבים, לשמחתנו יש לנו לא מעט מקומות (בעיקר בדרום) שניתן להגיע ולצפות בכוכבים. אירוע נוסף גדול שמתרחש בחודש אוגוסט הוא מטר המטאורים פרסאידים. מזה מטר הפרסאידים? תוצאה של מפגש כדור הארץ עם השובל של כוכב השביט סוויפט-טאטל, מדובר על מטר גדולה במיוחד שבו ניתן לראות הרבה מטאורים. בשיא המטר הקצב מגיע ל 80 עד 100 מטאורים בשעה אחת והיו שנים שבהן היה ניתן לראות גם יותר. בלילה שבין 12-13/08/2020 יגיע לשיאו המטר.

לשמחתנו הגדולה יש במדינה הקטנה שלנו את שמורת טבע אור כוכבים בינלאומית הראשונה במזרח התיכון- מכתש רמון. זהו המקום הכי מומלץ להגעה לצפיה על הכוכבים והמטר מטאורים פרסאידים. מכתש רמון הוא מקום שבו תנאי הצפייה הם הכי טובים כי יש ממש מעט "זיהום אור". מזה אומר זיהום אור? זיהום אור נגרם על ידי תאורה שמפריעה לעין שלנו להיחשף לצפייה בכוכבים על ידי כך שהיא מאירה לנו את האיזור. לכן אם תרצו להגיע לצפות בכוכבים תוכלו לעשות את זה בנקודות שונות בישראל מצפון לדרום אבל רק במקומות בהם יש זיהוי אור נמוך מאוד או לא קיים בכלל.

איך אנחנו יודעים לומר איפה באיזורנו יש "זיהוי אור" או היכן אין על מנת שנוכל לצפות בשמיים? בשביל זה יש את מפת זיהום האור של ישראל. במפה תוכלו לראות צבעים שונים שכל צבע מראה לנו את רמת הזיהום באיזורנו, הצבע אותו אתם מחפשים הוא כחול אפור שמסמלים לנו שהשמיים חשוכים. קישור למפת זיהום האור לחץ כאן.

לפני מספר שנים גם אנחנו חווינו את אירועי אוגוסט של כוכבים במצפה רמון ואנחנו חייבות להמליץ לכל אחד עם ילדים או בלי ילדים להגיע לחוות את זה. חוויה אדירה שמתאימה לכל המשפחה! גם השנה למרות המגבלות בעקבות מגפת הקורונה תוכלו להגיע לאירועים (ברישום מראש) ולהנות מכל היופי הזה! יש לציין כי באיזור צפון אין אירועים מסודרים אך כן יש מקומות בהם ניתן להגיע על מנת לצפות באירוע. לפירוט מלא על פי איזור:

צפון

 • תצפית כוכבים בחוות הרוח בהר בני רסן – חוות הרוב בעלת עשר טורבינות רוח לייצור חשמל נמצא בלב רמת הגולן. כאן זיהום האור יחסית נמוך מאוד ובכך זה מאפשר לנו לצפות בכוכבית ולהנות גם כאן ממטר מטאורים.
 • הר שיפון ברמת הגולן – מדובר אומנם על הר געש אך אל דאגה הוא רדום. הוא נמצא ברמת הגולן בקרבת קיבוץ אורטל. כאן זיהום האור אומנם קיים אבל עדיין ישנם תנאי תצפית כוכבים ומטר מטאורים. על פסגת ההר ישנו אמפי תיאטרון קטן שבו ניתן לשבת בנוחות ולהנות מהשמיים הפתוחים מעליכם.  
 • חניון האגם יערות הכרמל – לא מדובר על המקום הכי חשוך שיש אבל אם אתם מהאיזור ואתם רוצים לנסות לחוות תצפית כוכבים ומטר מטאורים אתם בהחלט יכולים לנסות להגיע לכאן. מדובר על חניון פעיל הנמצא בלב יערות הכרמל.

דרום

 • חניון לילה בארות של רשות הטבע והגנים – הנקודה הכי טובה להגיע לצפות בכוכבים בנוסף לחווית הקמפינג שאפשר לשלב בחניון לילה זה. המקום הכי טוב לצפות בו במטר הפרסאידים הוא מכתש רמון, שהוכרז כשמורת אור כוכבים, ואם להיות יותר מדוייקים – חניון לילה בארות, ואם להיות ממש ממש מדוייקים – פינת הטלסקופים החדשה בחניון. חוץ מטלסקופים תמצאו שם גם "פופים" עשויים בטון מוחלק, נוחים בצורה מפתיעה ומאפשרים להשתרע בנוחות, להרים עיניים לשמים בלי שייתפס הצוואר, לשבת בכיף ולהתמזג עם הקוסמוס.
   
 • שיתוף פעולה של סוכנות החלל הישראלית והמוצעה המקומית מצפה רמון מזמינים אתכם לאירוע האסטרונומי של השנה – קיץ של כוכבים 2020. בתאריכים 08-13/08/2020 בלב המדבר אתם מוזמנים לחוות בחינם לילה מושלם של מטר מטאורים במגוון אתרים שונים במצפה רמון. האירועים בהרשמה מראש ובעלות. לאתר הפעילות הרישמי לחץ כאן.
 • לילות לבנים בערבה –  שמיים זרועי כוכבים, נוף ללא סוף ולילות לבנים בערבה. מטר פרסאידים במיוחד בשבילכם. מוזמנים אלינו לארבעה סופי שבוע בממלכת השקט, הרוגע ואלפי כוכבים מלמעלה. לכל הפעילויות לפי תאריכים לחץ כאן.

 • שירת כוכבים במכתש הגדול מכתש ירוחם – בחניון לילה חולות צבעוניים תוכלו להגיע לתצפית כוכבים וחווית אסטרונומיה לילית מיוחדת. טלסקופים מקצועיים יהיו שם על מנת שתוכלו לראות את כוכבי הלכת, גלקסיות, ערפיליות, צבירי כוכבים, מטר מטאורים ועוד… למידע מלא על האירוע לחץ כאן.
 • נוקדים עם כוכבים – דוכנים ומופע מרקיד לכל המשפחה, סדנאות מסע בין כוכבים ומתחם מפנק לצפייה במטר המטאורים. כל זה קורה בתוך מתחם הלינה כפר הנוקדים כאן תוכלו גם להגיע ללינה באופציות הלינה השונות וגם להנות מאחלה פסטיבל כוכבים. למידע מלא על המקום לחץ כאן.
 • לילות כוכבים בפארק תמנע – פארק תמנע פותח את שעריו לחוויה מטאורית במקום הכי קסום בערבה התפאורה – שמיים זרועי כוכבים מעל נופי פארק תמנע המוארים, צפייה בכוכבים וגרמי שמיים באמצעות טלסקופים אשר יוצבו באתרי הפארק והכל בליווי הדרכה מקצועית. למידע מלא על האירוע לחץ כאן.
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
גן הפסלים מצפה רמון
כל מה שיש לעשות במצפה רמון והמכתשים
פארק וולקני הר אביטל – רמת הגולן
כל מה שיש לעשות ברמת הגולן

Booking.com