Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פסטיבל 'הולכים על פתוח' בחוה"מ סוכות 2023

רשות מקרקעי ישראל בשיתוף החברה להגנת הטבע מזמינות אתכם לסיורים מרתקים באתרי טבע ברחבי הארץ ששוקמו ופותחו למענכם ע”י הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רמ”י. בואו ליהנות עם המשפחה בעשרות סיורים, בליווי מדריכים מטעם החברה להגנת הטבע, באתרי טבע מוצלים, נחלים מרעננים וסיורי לילה לצפייה בכוכבים. הסיורים יתקיימו בתאריכים ב 3-4/10, ימים שלישי ורביעי בחוה”מ סוכות. ההשתתפות בסיורים בחינם ומותנית בהרשמה מראש באתר הרישמי.

במסגרת הפסטיבל, יתקיימו סיורים ב-8 אתרי טבע ברחבי הארץ: בצפון: מצד עתרת – המבצר על גדות נהר הירדן, נחל ציפורי – לגלות שרידים קדומים, לפגוש ציפורים – פארק הצפרות במעגן מיכאל. במרכז: ” ג’יסר א-זרקא – סיפורו של כפר הדייגים המיוחד, הפארק האקולוגי הוד השרון – מהפך ירוק בלב העיר, הפארק האקולוגי מצודת-ים אשדוד – סיור עששיות באור קצת שונה. בדרום: שביל האור בנגב המערבי – שפך נחל שקמה, אגם ירוחם – סיורי אסטרונומיה לכל המשפחה. בכל האתרים יתקיימו מספר סיורים לאורך ימי הפסטיבל.

מצד עתרת – המבצר על גדות נהר הירדן

מצד עתרת או בשמו הערבי “קצר אל-עתרה” על גדות נהר הירדן הינו אתר ארכיאולוגי והיסטורי מרשים הצופה אל הירדן. המצד הוקם על תל חורבות מתקופת הברונזה בתקופת מלכותו של המלך בלדווין הרביעי לאבטחת גשר בנות יעקב החוצה את נהר הירדן, בו עברה הדרך הראשית בין טבריה לדמשק. המצד נבנה בצורת ריבוע שסביבו חומה ובמרכזו מגדל שממנו היו אמורים הלוחמים להתגונן, בצדו המזרחי הייתה טחנת קמח שהשתמשה במי הירדן השוצפים שאת שרידיה ניתן לראות עד היום. המבצר המרשים נכבש בשנת 1179 ע”י צבאו של צלאח א-דין המצביא המוסלמי האגדי עוד בטרם הושלמה בנייתו ונהרס ונותר כך עד ימינו. רמ”י באמצעות הקרן לשמירה על שטחים פתוחים מימנה את שיקומו ופיתוחו בעלות של כ-1.6 מיליון ₪ במסגרתו הונגש האתר למבקרים, הוקמו דרכי גישה,  מערך שבילים, מעקות, ויתדות להולכי רגל.

על הסיור: הצטרפו אלינו לסיור קל וקצר במצד עתרת על גדות נהר הירדן הררי. במהלכו נכיר מקרוב את סיפורו המרתק של המבצר והירדן – כגבול גאוגרפי שדרש שמירה בנקודות המעבר ועד להשפעות הממשיות של השבר הסורי -האפריקאי על האזור כולו. משך הסיור: כשעתיים. קהל יעדמשפחות, מבוגרים, מטיילים בהליכה קלה. רשימת ציודכובע, מים, נעלי הליכה סגורות ונוחות. רמת קושיקלה, כ-1 ק”מ.

נחל ציפורי – לגלות שרידים קדומים

בין הכרמל לשפרעם זורם נחל ‘ציפורי’ הקרוי על שם היישוב העתיק ציפורי. הנחל עבר בשנים האחרונות פיתוח תיירותי משמעותי. לאורך הנחל הוקמה טיילת כשהגישה לרכבים מוגבלת והמבקרים מוזמנים ליהנות מטיול רגלי נעים וקל לאורכו. הנחל זורם כל ימות השנה ומשתרע לאורך 32 ק”מ מהרי נצרת, דרך הגליל התחתון ועמק יזרעאל ועד הקישון אליו מתחבר סמוך לחיפה. רמ”י, באמצעות הקרן לשמירת שטחים פתוחים, שותפה בפרויקט שיקום אקולוגי ונופי בנחל ציפורי בשנים האחרונות במסגרתו בוצעו עבודות שיקום במקטעים לאורך הנחל לרווחת המבקרים.

על הסיור: בסיור נגלה את שרידי תחנת הקמח שפעלה עד תחילת שנות ה-20 במאה הקודמת וטחנת הנזירים שהוקמה ע”י הנזירים הכרמליתים אשר עברה תהפוכות לאורך השנים. נחזה במאות חצבים בגבעות ראס עלי ונפגוש צמחיית נחלים מגוונת, צבי ביצות, דו-חיים ועוד. משך הסיור: כשעתיים קהל יעד: ניתן קטנטנים מנשאים, קטנטנים עגלות, משפחות, מבוגרים, מטיילים בהליכה קלה. רשימת ציודנעלי הליכה בלבד, כובע, מים מינימום ליטר וחצי, קרם הגנה ונשנושים לדרך. רמת קושיקלה, כ-2 ק”מ.

לפגוש ציפורים – פארק הצפרות מעגן מיכאל

במשך עשרות שנים ידועות בריכות הדגים של מעגן מיכאל וחוף הים הסמוך, כאתר צפרות חשוב המושך קבוצות צפרים וצלמים מקצועיים חובבי טבע מישראל ומהעולם. הפארק משמש כבית גידול התומך במגוון העופות המקננים הנודדים ומאפשר חווית בילוי ותצפית מרהיבה למבקרים במקום בעיקר בתקופת הנדידה. 

על הסיור: בואו לגלות את עולמם המופלא של בעלי הכנף וסיפור נדידתם יוצא הדופן! הסיור שלנו מתחיל במבואה של פארק הצפרות, שהוקם בשיתוף רשות מקרקעי ישראל על מנת להנגיש ולהפגיש את הציבור עם נקודות עצירה ייחודית של הציפורים, ולתת הזדמנות להביט מקרוב לחייהם של העופות. בהמשך, נגלה את בריכות הדגים של הקיבוץ ואפילו נקפוץ לגיחה בחוף הים הפרטי שלו! משך כל סיור: כשעתיים קהל יעד: משפחות, ניתן קטנטנים מנשאים, קטנטנים עגלות, משפחות, מבוגרים, מטיילים בהליכה קלה רשימת ציוד: כובע, מים, נעליים סגורות, משקפת (למי שיש) רמת קושי: קלה, כ-2 ק”מ

ג’יסר א-זרקא – סיפורו של כפר הדייגים המיוחד

“סיני הישראלית” הלא היא חופי ג’יסר א-זרקא עם כפר דייגים פסטורלי, חופים סלעיים, טיילת נעימה, מטע דקלים ושקיעות מרהיבות במרחק שעה נסיעה מתל אביב. בשנים האחרונות האתר הונגש לציבור הרחב והמבקרים בו יזכו לפגוש פיסות היסטוריה וטבע מרהיב. בסיוע רמ”י – הקרן לשמירה על שטחים פתוחים נסללה במקום טיילת רחבת ידיים הכוללת שבילי הליכה ואופניים פינות ישיבה עם ספסלים ושולחנות גינה מטופחת עם מתקני משחקים עמדות תצפית נגישות וקיר פסיפס ייחודי בעבודת יד של נשות הכפר. כמו כן, מימנה רמ”י את שחזור גשר וילהלם ההיסטורי על שפת הים ופיתוח תל תנינים ושפך נחל תנינים מאזור הסכר הרומי ועד הים, הקמת מערך שבילים להולכי רגל ואופניים ופינות ישיבה מוצלות.

על הסיור: נפתח את הסיור בכפר ג’סר- א-זרקא השוכן על הים ובו מפרץ קסום וכפר דייגים, נתקדם לטייל בחורשת דקלים ולטפס את תל תנינים מעל גלים מתנפצים וכמובן נשמע את סיפורו הייחודי של המקום. משם, נרד למפרץ צדפים ונלמד על ההבדלים ביניהם, מאין הגיעו ומדוע הם עלולים להיעלם מהנוף. נסיים את בגשר הכחול העתיק העובר מעל נחל תנינים ונגלה היכן התנינים ועל ייחודו של הנחל והחשיבות בשימורו. משך הסיור: כשעה וחצי. קהל יעדניתן קטנטנים מנשאים, משפחות, מבוגרים, מטיילים בהליכה קלה. רשימת ציודנעליים סגורות, מים, כובע, קרם הגנה. רמת קושי: קלה, כ-1 ק”מ

הפארק האקולוגי הוד השרון – מהפך ירוק בלב העיר

נחל הדר, מיובליו של נחל הירקון החוצה את הוד השרון ומתחבר לירקון, סבל לאורך שנים מהזנחה ומשפכי ביוב שזרמו אליו. אך אל תטעו- הנחל שופע כיום בצמחיה ירוקה ומגוון ציפורים ובע”ח שאימצו את המקום לביתם לאחר שהקרן לשמירה על השטחים הפתוחים ועיריית הוד השרון שיקמו את הנחל והפכו אותו לפארק אקולוגי, עם האגם האקולוגי הגדול במדינה! אחד מהאלמנטים שהופכים את הפארק לאקולוגי, הוא מערכת ייחודית לטיהור להשבת והזרמת מים לירקון למען שיקומו. זהו פארק ייחודי מסוגו בארץ ובעולם, המממש את עיקרון החזרת המרחבים הטבעיים וההיסטוריים של נחל הדר ונחל הירקון לתושבי העיר ובעל חשיבות גבוהה לאיכות החיים של תושבי הסביבה.

על הסיור: הצטרפו לסיור בפארק האקולוגי ברמת השרון ויחד נגלה את נפלאות הטבע בעיר. במהלכו נטייל לאורך נחל הדר העובר בפארק, נחפש את בעלי החיים בנחל, נחקור את צמחיית הנחלים המקומית ונשמע על מאמצי שיקומו ופיתוחו כאתר טבע בלב העיר. נטייל בין עמדות תצפית יפות, עצים מלבלבים, ונכיר את בעלי החיים בסביבת הנחל והפארק. משך הסיור: כשעה וחצי קהל יעד: משפחות, ניתן קטנטנים מנשאים, קטנטנים עגלות, משפחות, מבוגרים, מטיילים בהליכה קלה. רשימת ציודכובע, מים, נעליים סגורות. רמת קושיקלה, כ-1.5 ק”מ.

פארק אקולוגי מצודת אשדוד

מצודת אשדוד ים (“קלעת אל-מינה”) שנבנתה ע”י החליף עבד-אל-מלכ, על שרידי ישוב ביזנטי במקביל לרכז הכורכר משתרעת רצועת חוף חולית המאפשרת תנועה חופשית של בעלי חיים מקומיים. פארק אקולוגי חופי-מצודת ים אשדוד, המתפרש על שטח של כ-300 דונם, הוקם ע”י הקרן לשמירה על שטחים פתוחים והאגף לאיכות הסביבה של תיירות אשדוד ים, תוך שימור על הסביבה האקולוגית של רצועת החוף. במסגרתו, נוקה השטח מפסולת ומטרדים סביבתיים, הצמחייה שוקמה, הוסדרה מערכת שבילים והוצבו מוקדי שהייה ונקודות מים לבע”ח תוך שמירה על שטח ליבה ללא שבילי טיול לטובת צבאים ובע”ח אחרים. בנוסף, בוצע פיתוח נופי ושיקום הצומח והמערכת האקולוגית הייחודית במרחב. לרווחת המבקרים, הוצבו פינות ישיבה ומתחמי תצפית ונוספה צמחייה מקומית ועצי בוסתן לאורך השבילים במטרה להעשיר את המגוון הביולוגי בהתאמה לתנאי הגידול הייחודיים של קו החוף.

על הסיור: בואו לגלות את הפארק האקולוגי באשדוד – פיסת טבע בדרום העיר המאפשרת למגוון חיות בר להתקיים גם בסביבתנו. לקראת ערב נצא לחפש את עקבותיהם של בעלי החיים לאור עששיות ופנסי אולטרה-סגולים שיעזרו לנו לגלותם. משם נמשיך בסיור אל מצודת אשדוד ים, לפגוש שרידים מהתקופה העות’מאנית ונשמע את סיפורם של אנשים שחיו בתקופות הקדומות, החיים בפארק וייחודו. משך הסיור: כשעה וחצי. קהל יעדניתן קטנטנים מנשאים, משפחות, מבוגרים, מטיילים בהליכה קלה. רשימת ציודנעלי הליכה סגורות, בגדים נוחים, כליטר וחצי מים למשתתף. רמת קושי: קלה – בינונית, כ-2 ק”מ

שביל האור בנגב המערבי – שפך נחל שקמה

שביל האור במישור החוף הדרומי מחבר בין אתרי טבע, מורשת וחופי הים והסביבה הצמודה בצפון הנגב המערבי שבין ניצנים לזיקים. חובבי היסטוריה, טיול ונוף יזכו שבינינו ייהנו מסיור רגלי במקטע יפהפה בשביל ייהנו מסיור רגלי קסום לאורך מימיו התכולים של הים התיכון ודיונות זהובות. במקום בוצעו עבודות שיקום הנוף הצמחי והמגוון הביולוגי, הנגשה ופיתוח אזור טבע ומורשת הכולל שבילים, פינות תצפית ומתחמי ישיבה ובילוי במימון וסיוע של רמ”י והקרן לשמירה על שטחים פתוחים בעלות של כ – 2.3 מיליון שקל.

על הסיור: נטעם מקצה השביל בחלקו הנשפך לים באחד מחופיה היפים והמוזהבים של ישראל.  נכיר את החולות המשמשים כבית גידול ייחודי, נלמד על החי והצומח והקשר של האדם לים. משך הסיור: כשעה וחצי קהל יעדניתן קטנטנים מנשאים, משפחות, מבוגרים, מטיילים בהליכה קלה. רשימת ציודנעלי הליכה סגורות, בגדים נוחים, כליטר וחצי מים למשתתף. רמת קוש: קלה – בינונית, כ-2 ק”מ.

אגם ירוחם – סיור אסטרונומיה לכל המשפחה

פארק ירוחם מתפרש על פני כ-4,000 דונם, ממערב לאגם ירוחם וממזרח למכתש הגדול. במסגרת פרוייקט “ירוחם-עיר בלב הפארק”, הקצתה רמ”י, באמצעות הקרן לשמירה על שטחים פתוחים כ-8.5 מיליון ₪ לטובת שיקום אקולוגי של האגם. לנוחות המבקרים הוקמו בו טיילת, גשר רגלי,  מסלול אופניים ורכבי סיור חשמליים קטנים סביב האגם במטרה ליצור ציר תיירותי המקשר בין האטרקציות הנופיות דרך הנחלים והעיר, עם תצפית על האגם, הסכר וקניון נחל רביבים ממערב. באתר הוצבה תאורה, ספסלי גן, ברזיות וטיילת צפה מהסכר לאורך הגדה הדרומית ועד המזרח וחזרה בתוך סבך קנים. במקום נטעו עצים וצמחייה ממינים מקומיים, הוקמו מצפורים לצפייה בציפורים מקומיות ונודדות לאורך כל השנה והאתר כולו הונגש לציבור תוך שמירה על הסביבה, קיימות ואופיו הייחודי של האזור.

על הסיור: סיור כוכבים באגם ירוחם שבלב הנגב – הצטרפו לפעילות חווייתית מעשירה הכוללת תצפיות בטלסקופים על גרמי השמיים, הדרכות מונחות לייזר על קבוצות כוכבים, זיהוי והכרה של כוכב הצפון והמזלות ועוד! משך הסיור: כשעה וחצי. קהל יעדמשפחות, רצוי ילדים מגיל 5 ומעלה. מטיילים בהליכה קלה. רשימת ציודמים, בגדים נוחים ובגד חם, נעלים סגורות. רמת קושי: קלה, כ-1 ק”מ.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.