Skip to content

שביל הבריחה ותצפית עופר ביער חוף הכרמל – יער עופר

יער חוף הכרמל או בשמו הנוסף יער עופר משתרע על כ 10,000 דונם, הוא נמצא בין צומת פורדיס בדרום ועין הוד בצפון. רוב שטח היער מכוסה באורנים וחורש ים תיכוני שמורכב מעצי אלון, אלה ארץ ישראלית, קטלב ועוד. בתוך היער יש לא מעט מסלולי הליכה מסומנים בדרגות קושי שונות, יש כאן גם מסלולי אופניים והמון נקודות פיקניק ותצפיות. 

הטיול מתחיל בנקודת תצפית – מצפה עופר. המצפה הוא בצמוד למגדל התצפית וניתן להגיע אליו עם הרכב הישר אל החניה הצמודה. חשוב לציין כי מגדל התצפית לא פתוח לקהל הרחב והוא נועד ליערני קק”ל ולצופי אש העולים עליו למטרת עבודה בלבד. אך בצמוד למגדל ישנה מרפסת גדולה המשקיפה על כל איזור רצועת החוף מזיכרון יעקב בדרום ועד חיפה בצפון. לאחר הביקור שלנו בנקודת התצפית נסענו עם הרכב אל חניון טפחות (החניון המזרחי), משם יש שילוט של מסלול “שביל הבריחה” ומסתיים בחניון צומת (החניון המערבי ממנו) ניתן כמובן להתחיל הפוך אם רוצים. המסלול הוא קווי ולא מעגלי אך ניתן להפוך אותו למעגלי בכך שתחזרו באותו המסלול או בדרך הראשית  במידה ואין להם 2 רכבים.

מדובר על שביל באורך כשני קילומטרים וחצי שחוצה את היער והוא נוסד במטרה להנחיל את פועלה של “תנועת הבריחה” שהייתה התארגנות ציונית שדאגה להגירת ניצולי שואה מאירופה אל ארץ ישראל בתקופת המנדט ואחרי. התנועה דאגה לעלות את המודעות בקרב ילדים, נוער, חיילים וכלל הציבור ובזכות פועלה הצליחו כ 300 אלף ניצולי שואה להגיע אל הארץ. חשוב לציין כי המסלול לא נגיש, קק”ל בכוונה בנתה את המסלול בצורה כזאת שהוא יהיה כמה שיותר דומה לשבילים הקשים של יערות אירופה כך שהתוואי שלו לא כל כך ברור.

במהלך המסלול תפגשו שלטים המספרים את סיפור התנועה, עם מקומות ישיבה תצפיות יפות לכיוון קו החוף ובעיקר על עתלית משם הגיעו הניצולים היהודים ממלחמת העולם השניה. מומלץ להגיע לכאן בכל עונה בעיקר לאחר הגשמים ותוכלו לפגוש כאן את הפריחה החורפית בשלל צבעיה. כמה מילים על עניין הנגישות – כמה איזורים נגישים יש ביער עופר: במצפה עופר בסמוך למגדל היערנים יש חניית נכים, חניון מונגש ונקודת תצפית. בחניון טפחות יש שולחן פיקניק נגיש. כל שאר המסלול של שביל הבריחה הוא עם מנשא בלבד. לאורך כל היער ישנם המון ספספלי פיקניק עם צל רב שניתן להעביר כאן כמה שעות של פיקניק משפחתי לאחר הטיול. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז “מצפה עופר – יער עופר מגדל האש”. נוסעים בכביש 4 לבאים מדרום או צפון יש לפנות אל “מרכז מירב” ולנסוע עם הכביש העולה מעלה לכיוון היער על פי השילוט.

אתם כבר כאן? הנה עוד כמה הצעות קרובות לטיול

משתלת הפרפרים בחוף הכרמל – בין זיכרון יעקב לעתלית, ממש בצומת מיר”ב שבחוף הכרמל תוכלו למצוא אטרקציה קצת שונה שמתאימה לכל המשפחה – משתלת הפרפרים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת טוף כרם מהר”ל – הר געש בהר הכרמל – דרומית לעיר חיפה, וליד הישוב כרם מהר”ל במורדות הכרמל, נמצאת שמורת הטבע טוף של רשות הטבע והגנים – מסלול אל הר הגעש בכרמל. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

קרן הכרמל “המוחרקה” – פסגת קרן הכרמל נמצאת בגובה של 474 מטר מעל פני הים. אם אתם מחפשים נקודת תצפית עוצרת נשימה וטיול דתות קצר, אל תפספסו את המקום הזה. לפרטים מלאים על המקום לחצו כאן.

שמורת הטבע החי בר – גן חיות שמטרתו טיפול והשבת בעלי חיים שנתונים בסכנה אל הטבע. לפרטים מלאים על המקום לחצו כאן.

שמורת הטבע חרבת קרתא – בכניסה לעתלית תוכלו להגיע אל מסלול קצר וקליל על רכס כורכר המשלב תצפית פנורמית נהדרת על כל האיזור, אורוות חצובות ובתקופת הפריחה אפשר למצוא פה מגוון רחב של צבעי פריחה משגעת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע נחל תנינים – טיול בין נופי טבע והיסטוריה ביחד. נחל תנינים הוא נחל איתן ויש בו מים בכל ימות השנה. המסלול עובר לצידו של הנחל ובמהלכו נפגוש עתיקות. לפרטים מלאים על המקום לחצו כאן.

שמורת הטבע חוף דור הבונים – רצועת חוף דור או בשמה הנוסף הבונים היא מבין רצועות החוף היפות שיש לנו בישראל. תחילה נציין כי יש המון מטיילים הקוראים לחופים כאן חופי טנטורה אז אם שמעתם את השם הזה מתכוונים לאותו איזור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין אלון – בלב יערות הכרמל, בין העצים במקום הכי רגוע שיש תוכלו למצוא את עין אלון.  מעיין עין אלון הוא חלק מנחל אורן, המים נובעים מתוך הסלע ונאספים אל בריכה רדודה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל כלח בשוויצריה הקטנה – בנחל כלח שנמצא בתוך שוויצריה הקטנה בחלקו הצפוני של הר הכרמל ישנו מסלול מקסים. למה שוויצריה הקטנה? כי הנוף כאן עוצר נשימה ומזג האוויר כאן נעים לאורך רוב חודשי השנה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.