Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מוזיאון הים ומלואו קיבוץ פלמחים

מוזיאון הים ומלואו על שם מרים ליפשיץ ז”ל נמצא בקיבוץ פלמחים והוא פועל כבר שנים לחינוך לידיעת הארץ ולאהבתה. זהו מוזיאון לארכיאולוגיה ואקולוגיה ימית, שלא תרצו להפסיד. המוזיאון מציג שפע של ממצאים ארכיאולוגיים, המוצגים במבנה מדהים לשימור, הממוקם ממש על חוף הים. המוזיאון נחשב לאתר מורשת והוא משתתף במיזם “שבת ישראלית“. 

המוזיאון מציע סיורים מודרכים ומגוון עשיר של פעילויות, המבוססים על אוספי המוזאון, אוצרות הטבע והנוף בסביבתו, מורשת וסיפורי מקום. המוזיאון  ממוקם על מצוק כורכר באחד מנכסי הטבע היפים ביותר בישראל, צופה אל מרחבי הים והחוף, דיונות החול הפראיות, בקיץ קינון צבי הים, מתקן ההתפלה הגדול בעולם הממוקם ממש על החוף שלנו, שפך נחל שורק המוביל אל החוף, מפרץ צדפים ייחודי, חוף סלעי ולגונות קסומות.      

דמיינו לעצמכם את השמש שוקעת בתוך ים מושלם בגווני טורקיז. דמיינו את ערימות הצדפים הוורודות על החוף. דמיינו את עצי הדקל התמירים על רקע השקיעה. דמיינו את עצמכם פוסעים לאורך השביל שלוקח אתכם אל החוף הזה, וכל צעד קדימה הוא כמו מסע בזמן. מסע שלוקח אתכם הרחק אל ממצאים ארכיאולוגיים שמספרים לכם על תקופות קדומות: כדי חרס ענקיים, לצד תכשיטים קטנים ועדינים, גלוסקמאות קבורה מצמררות, לצד פסיפס שמור ומרשים.

בימיו הראשונים הוצגו במוזיאון ממצאים ארכאולוגיים שהתגלו בעת חפירת יסודות למבנים שונים בקיבוץ וממצאים שנמשו אל סירותיהם של דייגי הקיבוץ. בשנת 1969 הקים שמואל ליפשיץ את המוזיאון והעניק לו את שמה של אשתו: מרים, שאספה את החרסים הראשונים שהוצגו במוזיאון. במשך הזמן גדל האוסף והתרחב והתווספו אליו ממצאים מחפירות יזומות וחפירות הצלה באזור. שפע הממצאים הארכאולוגיים המוצגים במוזיאון שופכים אור על התיישבות אוכלוסיות שונות באזור ומציגים את יחסי הגומלין בין האדם לים ומעורבותו בסביבה הימית מימי קדם ועד ימינו. 

מיזם “שבת ישראלית” תפס תאוצה והוא גורם לשלל משפחות לצאת ולהכיר את אתרי המורשת, מוזיאונים ועוד שלל פעילויות נקודתיות ללא עלות במהלך סופי השבוע. מיזם “שבת ישראלית” הוא בסיבסוד של משרד התרבות והספורט והוא מיזם חשוב מאוד שצריך לשמר אותו. המיזם מאפשר לנו להגיע אל מקומות בהם נחשף לעולם הארכיאולוגיה, היסטוריה, טבע, מדע, טכנולוגיה, אמנות, עיצוב, תיאטרון, קולנוע, מוזיקה ועוד.

במקום פועל בית קפה אוקי’ס, על הים. על רצועת החוף שלנו, פועלת ימייה בשיתוף עם עמותת “זיו נעורים”, עימה ניתן לתאם מראש פעילות ימית. שעות פעילות: א’-ה’ 09:00-14:00 פעילות בתיאום מראש. שישי שבת – במסגרת פרויקט שבת ישראלית בהרשמה מראש כאן. מומלץ לבקר גם באתר הרישמי של המוזיאון לעדכונים נוספים. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: מוזיאון הים ומלואו קיבוץ פלמחים.

רוצים עוד הצעות טיול באזור?

גן לאומי חוף פלמחים – דרומית לראשון ציון בסמוך לקיבוץ פלמחים נמצא גן לאומי חוף פלמחים. מעבר לרצועת חוף מבין היפות שיש, כאן תוכלו לצאת לטיול מעגלי שאורכו 2 ק”מ, בדרגת קושי קלה, העובר על רכסי הכורכר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי נחל רובין שפך נחל שורק – נחל שורק הוא מבין הנחלים הארוכים שיש לנו בישראל, הוא מתחיל בהרי ירושלים עד לשפך צפונית לקיבוץ פלמחים – בגן לאומי נחל רובין שפך נחל שורק. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גבעת חומרה – שמורת אירוס הארגמן – בין ראשון לציון לפלמחים נמצאת גבעת כורכר ושמה גבעת חומרה. גבעת חומרה קיבלה גם את שמה: שמורת אירוס הארגמן כי ממש כאן תוכלו למצוא את פריחתו ולא רק. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גבעות הכורכר נס ציונה – רכס הכורכר שנמצא במערב נס ציונה הוא רכס גבעות הכורכר מהאחרונים שנותרו כסביבה טבעית. שביל שומר הגבעות, שעובר על רכס הכורכר, יקח אתכם לטיול מעגלי קצר לצד נוף ופריחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

פארק האגמים של ראשון לציון – לא להאמין כמה אנשים גרים כל כך קרוב לפנינת הטבע הזו ולא יודעים על קיומה. אגם הנקיק ואגם הסופרלנד הם חלק מפרויקט “פארק האגמים”. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

בריכת הקשתות ברמלה – בריכה עתיקה ויפהפייה בת אלפי שנים שנשמרה באופן מרהיב וכיום משמשת כאטרקציה לשיט קצר ומיוחד מאוד. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

פארק אריאל שרון –  פארק הנמצא במרכז הארץ, באזור גוש דן. אם אתם מגיעים לטיול במרכז, אנחנו ממליצות להגיע לכאן להעביר כמה שעות, ליהנות מהנוף ולהכיר את הסיפור של הפארק. סיפור התהוות של הפארק הוא מיוחד במינו ואולי יגרום לכם להרים גבה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

אתר שבע התחנות גני יהושע  – ממש הופתענו לגלות שלא צריך לצאת מהעיר הגדולה בשביל להנות קצת ירוק, מסתבר שגני יהושע לאורך נחל הירקון מספק בילוי יום מפתיע מלא באטרקציות לכל המשפחה. אם אתם באיזור המרכז תוכלו להגיע אל אתר שבע טחנות על גדול נחל אל עוג’ה – נחל הירקון. המקום נמצא ממש מול הלונה פארק משם ניתן להתחיל את המסלול. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

פארק נחל לכיש באשדוד – פארק נחל לכיש הוא מקום מושלם לבלות בו עם המשפחה. הפארק משתרע לאורך נחל לכיש עד לנקודה שבה הנחל נשפך לים ותוכלו למצוא בו כמה מוקדי עניין. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.
 
הפארק האקולוגי מצודת ים אשדוד – הפארק האקולוגי מצודת ים אשדוד שנמצא בסמוך למצודת אשדוד ים בחלקה הדרומי של העיר אשדוד מפרש על פני למעלה מ 300 דונמים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.
 

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.