טיול מודרך לכפר ע'ג'ר – ר'ג'ר – הכפר החצוי בין ישראל ללבנון

המועצה המקומית כפר ע'ג'ר נמצאת בצפון הארץ בדיוק במקום שבו עובר גבול ישראל לבנון, בנקודה הצפונית ביותר של עמק החולה. עובדה זו, הופכת את הכפר לאחד המקומות המרתקים והמעניינים עם היסטוריית השתייכות מורכבת שאין עוד כמותה בארץ.  תושבי הכפר הם מסוריה במקור, הם מוסלמים עלווים, אך כיום (נכון לשנת 2021) הם בעלי תעודות זהות כחולות ונחשבים לאזרחי מדינת ישראל לכל דבר ועניין. אז מה כל כך מיוחד בכפר הזה? תמשיכו לקרוא.

רגע לפני שנספר על הטיול הכל כך מוממלץ הזה רק נדגיש שמדובר בטיול שיוצא באישור הצבא בלבד וניתן להיכנס אליו רק בליווי מדריך (ישראלי או מקומי). הטיול הפעם פחות מתאים עם ילדים, ובטח אם הם קטנים.  אנחנו את הטיול שלנו בכפר עשינו בליווי מדריכה ישראלית מורת דרך שהפכה את הטיול לחוויה מקסימה, ועליה אנחנו גם נמליץ כאן – שמה הוא עדי זרחי, ומי מכם שמעוניין לסגור סיור דרכה מוזמן ליצור איתה קשר בטלפון 050-7205679 או בפייסבוק שלה לחצו כאן.

כדי לבקר בכפר יש צורך באישור של הצבא היושב כאן בכניסה אל הכפר (ובטיול שלכם גם תבינו למה). בנוסף חובה לתאם עם מורה דרך מקומי, תושב הכפר, שילווה אתכם במהלך הטיול כאן. אם יצאתם לטיול הזה עם מדריך ישראלי, אז הוא כבר יתאם את כל הדברים מול מי שצריך.  לרוב, מי שילווה אתכם בטיול שלכם הוא ג'מאל חטיב – תושב הכפר כבר שנים רבות וגם מחנך בבית הספר המקומי. הוא יקח אתכם לטיול במקומות המעניינים של הכפר וגם יספר לכם על ההיסטוריה המורכבת שלו, שאת חלקה הוא חווה בעצמו.

הכפר הוא כפר מטופח מאוד ויפהפה, שבשנים האחרונות השתדרג מאוד והוא שם דגש על מינוף התיירות הנכנסת. ג'מאל לוקח את המטיילים אל גן השלום המטופח, אל הפסלים המיוחדים שמפוזרים בכיכרות הכפר ויסביר לכם את משמעותם עבור הדת העלווית שהיא מורכבת ומעניינת לא פחות. את אחד המראות המרשימים והמעניינים בטיול בכפר תפגשו בטיילת החצבני. מכאן תוכלו לראות את זרימתו של הוואזני שעוצמתה נשמעת היטב. נתיב הזרימה של הוואזני היום נמצא בשטח המוגדר כשטח לבנוני ולכן לא ניתן לגשת אליו פיזית, אלא לראותו בלבד. ממש לצד הנחל הזורם תוכלו לראות עמדת או"ם מאויישת שנמצאת כאן.

אחרי ביקור בכפר המרתק ושמיעה ממקור ראשון על היסטורית הכפר, המשכנו אל מסעדה מקומית שמגישה מנות סוריות, לבנוניות אותנטיות ובעיקר טעימות! מסעדת בלו ליין שקיבלה את שמה בגלל שהיא יושבת בדיוק על הגבול (הקו הכחול) בין ישראל ללבנון, כפי שמשורטט במפות. בפועל, אתם לא תראו כאן שום גבול. שף המסעדה הוא ח'דר חטיב שאחראי על כל המנות הטעימות שיוצאות מכאן. אחת מהן היא הפטאייר – מאכל סורי אותנטי ממולא בתרד, לבנה, בשר עגל ועוד. אומנם המסעדה נמצאת בתוך הכפר אבל אתם יכולים לעשות הזמנות של המנות שלה והשף דואג להביא לכם את זה עד למחסום של צה"ל בכניסה של הכפר – 052-6887115 למי מכם שרוצה. משם עוברים לקונדיטוריה מקומית של הקונדיטור אחמד חטיב לתצוגת קינוחים וטעימות. אחמד בעברו השתתף בתוכנית "הקינוח המושלם" ואין ספק שכל קינוח שטעמנו כאן היה יותר מושלם מקודמיו.

בתחילתו של הביקור או בסופו תוכלו לעצור בחווה של מונה פתאלי. בחווה היא מגדלת צאן ומייצרת גבינות מיוחדות וייחודיות כמו גבינת השנקליש הכל כך מיוחדת! החווה נמצאת לפני הכניסה לכפר,  בתוך שטח ישראל, וכדי לבקר אצלה אין צורך בתיאום מראש עם הצבא אבל מומלץ לתאם מול מונה.

קצת היסטוריה על כפר ע'גר: לאורך עשרות שנים הכפר הרבה ידיים אחראיות, ובכל פעם סופח (או שרצו לספח אותו) תחת מדינה אחרת. פעם הוא היה תחת שלטון סורי, פעם תחת שלטון לבנוני ועכשיו ישראלי. לאחר מלחמת ששת הימים, כשכבש צה"ל את רמת הגולן, מדינת ישראל לא הכלילה את כפר ע'ג'ר כחלק. זאת בטענה שהכפר שייך למדינת לבנון שבאותה מלחמה לא השתתפה כלל. בסופו של דבר הוחלט לעשות איסוף נשק מהתושבים וסגירה של הגבול מהצד הישראלי. באותה העת תושבי הכפר פנו לממשלת לבנון בדרישה שיקבלו אותם אליהם, אך לבנון טענה כי הם סורים ולכן עליהם לחזור לסוריה ולא אישרה להם לחצות את גבולות לבנון. בינתיים מחצית מהכפר ( כ300 אנשים אז) בחרו לחזור חזרה לדמשק, והחצי השני בחר להישאר. למעשה כך נסגרו הגבולות על הכפר מכל הכיוונים, ותושבי ע'גר נותרו סגורים בתוך הכפר ללא יכולת לצאת ממנו לשום כיוון כשאת אספקת המזון הם מקבלים במנות קצובות מסוריה. כך היה במשך כחצי שנה.

בסופו של דבר, לאחר המון תהפוכות, ראש הכפר פנה לצה"ל בדרישה שיכירו בהם וכך אכן היה. תקופה לא מבוטלת הכפר היה פתוח לכניסות ויציאות חופשיות לישראל, כולל קוי אוטובוסים. בשנת 1981 כאשר ישראל הוציאה את חוק רמת הגולן היא סיפחה את הכפר תחת רמת הגולן. באותם ימים תושבי הכפר קיבלו תעודות זהות כחולות ואזרחות ישראלית. בשנת 2000, לאחר עזיבת צה"ל את דרום לבנון, שוב הכפר עלה לכותרות כיוון שישראל נתנה לאו"ם את האפשרות לקבוע היכן הגבול יעבור בחלק זה. האו"ם רצו להיכנס לכפר ולהעביר את הגבול (הקו הכחול) בדיוק באמצע הכפר ולחצות אותו לשניים. תקופה ארוכה תושבי הכפר הפגינו ומנעו מהאו"ם להתקרב לאיזור עד שלבסוף האו"ם העביר את גדר המערכת מסביב לכפר. עד היום על פי המפות – הגבול עובר בתוך הכפר. ועל הנייר חלקו הדרומי של הכפר הוא בשטח ישראל וחלקו הצפוני הוא בשטח לבנון, למרות שבפועל אין כל הפרדה בתוך הכפר. כיום יש מחסום צבאי בכניסה אל הכפר התושבים יכולים לצאת לשטח ישראל ולהיכנס חזרה אל הכפר בכל עת, אך עליהם להציג תעודת זהות בכניסה. ישראלים שרוצים להיכנס אל הכפר חייבים באישור צבאי או בליווי מדריך.

באופן כללי, מדובר באזור שהוא אחד היפים והמומלצים לטיולים בכל הארץ. אז אם אתם כבר פה, הנה רעיונות למקומות נוספים שיש באזור המדהים הזה:

שמורת נחל עיון מפל התנור – מסלול נחל עיון מאפשר לנו לפגוש את נופי השמורה שבנויה בעיקר משלושת המפלים המרשימים שזורמים כאן לאורך כל השנה למידע מלא לחץ כאן.

שמורת הטבע נחל שניר – מבין השמורות המקסימות שיש באיזור הגליל העליון, נחל שזורם לאורך כל השנה לצד נופיה הקסומים של השמורה. כאן תמצאו מסלולים שמתאימים לכל המשפחה למידע מלא לחץ כאן.

שמורת הטבע תל דן – שמורת הטבע תל דן מכניסה אתכם אל עיינות עדן, ביתו של פו הדב ועוד שלל נקודות עניין שהם חלק ממסלול מקסים שמתאים לכל המשפחה למידע מלא לחץ כאן.

אנדרטת אסון המסוקים בשאר ישוב –  אסון המסוקים הוא אחד האסונות הגדולים שהיו בצהל, לזכרם של 73 החיילים שנהרגו באסון נבנתה האנדרטה המרשימה לצד הישוב שאר ישוב שכאן קראתה התאונה למידע מלא לחץ כאן.

מצודת נמרוד –מסלול שיוביל אתכם הישר אל העבר למרגלות הר החרמון אל מול נופיה היפים של עמק החולה, הרי הגולן והרי הנפתלי למידע מלא לחץ כאן.

תצפית מפל סער –לאחר הגשמים של החורף והפשרת השלגים תמצאו את המפלים של מפל סער זורמים בעוצמה, ממש כאן תוכלו למצוא תצפית מרשימה שנוחה להגעה לכל אחד למידע מלא לחץ כאן.

פינות ישיבה במתחם גן הצפון – נחל שניר –  מתחם האוכל גן הצפון שנמצא בלב כל האטרקציות נבנה בסמוך לנחל שניר החצבני, כאן אפשר להגיע בקלות לפינות טבע מקסימות למידע מלא לחץ כאן

טיילת עמי – שביל נגיש שעובר לצד הירדן, יש כאן פינות נהדרות לפיקניק עם מרחבי דשא ונופים מקסימים של עמק החולה למידע מלא לחץ כאן.

השביל התלוי של הבניאס – השביל התלוי בבניאס הוא מסלול לכל המשפחה והוא עובר ממש מעל הזרימה של נחל חרמון העוצמתי למידע מלא לחץ כאן

בריכת המנחת פארק המטוס – נחל עיון – לאורך כל זרימתו של נחל עיון בישראל הוא יוצר לא מעט נקודות עניין, מפלים ומסלולי טיול. אחד מהמוקמות האלו היא בריכת המנחת פארק המטוס. למידע מלא לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

Booking.com